По темата работиха и Мина Киркова, Елена Фурнаджиева, Кристиян Юлзари
„Няма никаква руска агресия срещу Украйна“;
„Украйна се присъедини към Руската федерация“;
„Честита ви свобода, руски братя и сестри“.
Такива и още подобни дезинформационни публикации и статуси се разпространяват в стотици български фейсбук групи и десетки сайтове, показа проверка на Factcheck.bg. Атаката с множество съобщения с невярна или подвеждаща информация, разпространени до милиони профили в социалните мрежи, е от няколко седмици, но се засили след изявлението на руския президент Владимир Путин от вечерта на 23 февруари за започване на „специална операция в Донбас“.
„Путин не е злодей и агресор“
„Няма никаква руска агресия срещу Украйна – всичко е една гигантска машинация на ЦРУ по дискредитиране на Русия, с цел завоюването на европейските пазари от САЩ“, пише потребител във Фейсбук, получил над 100 споделяния. Десетки други подобни съобщения също са публикувани в социалната мрежа, сред които:
„Не вярвайте на CNN, DW, BBC и на българските официални медии – всичко там е преекспонирано и изопачено, за да бъде представен Владимир Путин като безподобен злодей и агресор“;
„Това, което медиите не показват, са само удари срещу складове с американско оръжие за 80 милиарда долара в Украйна!“.
Всъщност атаката на руската армия не е само по военната инфраструктура, както властите в Москва твърдят. В Telegram чатове се разпространяват любителски видеа и снимки, на които се виждат бомбардировки и в населените места. Един такъв кадър е от центъра на столицата Киев, близо до руска православна църква край р. Днепър.
„Украйна не съществува“
Разпространява се и невярната информация: “Генералният секретар на ООН заяви, че Украйна не е кандидатствала за регистрация на граници от 1991 г., така че държавата Украйна не съществува”. Тя е публикувана в сайта “Ренесанс на истината“, чийто линк е публикуват в групи и страници с 1 184 787 общ брой последователи във Фейсбук, по данни на онлайн инструмента CrowdTangle. Сходен неверен текст е пуснат и в сайта “Будна ера”, от където е разпръснат до 833 673 Фейсбук профила, както и в “Лентата”, чийто линк е публикуван в групи с общо 90 802 профила.
Дезинформацията се споделя през последните дни, но в тях се цитира изказване на Бан Ки Мун – бивш генерален секретар на ООН, за което се твърди, че е направено през 2014 г. Според невярната информация Украйна не е регистрирала границите си от 25 декември 1991 г. като суверенна държава в ООН.
Документ, публикуван в официалния сайт на ООН, опровергава тази информация. Русия и Украйна официално са потвърдили границата помежду си, като последният анекс към договора е от 2017 г.
“Русия освобождава Украйна от фашизма”
В коментарите и статуси се разпространява, че атаката на Русия е с цел освобождение от Украйна от фашизма, взел управлението през 2014 г. след граждански протести.
“Изслушайте внимателно тазсутрешното обръщение на Владимир Путин към руския народ, ама много внимателно! Това най-вече важи за т.нар. ни „политически елит“. Нещата вече са наистина сериозни и имате избор: или млъкнете, или нахлупвайте каските и заминавайте да помагате на Украйна! Запишете се в „Десен сектор“, „АЗОВ“ или в някоя от останалите десетки неофашистки организации, които процъвтяват в тази страна, но не от името на България!”, пише във Фейсбук профила си Страхил Ангелов от БСП, който е бивш депутат и кандидат на социалистите на предсрочните парламентарни избори през ноември 2021 г.
Прокремълски медии представят Украйна като “нацистка” държава от 2015 г. насам. Това е един от митовете за украинското правителство, който беше използван от Кремъл и по време на кризата през 2014 г. В последните шест месеца в руските медии се забелязва сериозно повишение на използването на “нацистка” като определение за Украйна.
Националистическият азовски батальон е една от причините да се говори за неонацизъм в Украйна – военното формирование беше много активно по време на конфликта през 2014 г., а сега е част от украинската армия. Въпреки това, крайно-десните политически формации продължават да са малцинство в страната. На изборите през 2019 г. Крайно-дясната партия Свобода не успя да достигне прага от 5% електорална подкрепа и не влезе в сега действащия парламент. Самият президент на Украйна Володимир Зеленский, който е от еврейски произход, се обърна към руския си колега с въпроса “Как бих могъл да съм нацист?”.
Украинският геноцид
Владимир Путин мотивира решението си за началото на военна операция и с това, че по неговите думи украинците извършват геноцид в региона на Донбас, където са разположени самопровъзгласилите се Донецка и Луганска република. Независими медии в Русия отричат подобни действия да се извършват в Донбас. „В действителност няма доказателства, че рускоговорящи или етнически руснаци, живеещи в Източна Украйна, са преследвани или подложени на геноцид от страна на украинските власти. Това беше потвърдено в доклади, публикувани от Съвета на Европа, Върховния комисар на ООН по правата на човека и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа ОССЕ.“ Върховният комисариат на Организацията на обединените нации за човешките права също не докладва за действия, които отговарят на понятието за геноцид, прието с конвенцията на ООН от 1948 г.
Каква е реториката на Русия към Украйна?
През последните шест месеца EuvsDisinfo проведе проучване на реториката, използвана от Русия по отношение на Украйна. Основната цел на EUvsDisinfo е да повиши обществената осведоменост за дезинформационните кампании на Кремъл и да помогне на гражданите в Европа и извън нея да разпознават манипулирана информация.
В изследвания прериод са идентифицирани ключовите думи и послания на руски държавни медии и руски официални дипломатически акаунти в Twitter, който да послужат като Casus belli за нахлуване в Украйна. Те са: нацисти, геноцид, ядрени и химически оръжия, бежанци.
През последния месец употребата на думата геноцид се е увеличила с 14%, а на нацисти- с 24%.
„За да стимулират вътрешната подкрепа за военната агресия на Русия, руските държавни медии обвиняват Украйна в предполагаем геноцид в Източна Украйна, правейки сравнения с нацизма и Втората световна война и измисляйки истории, целящи да предизвикат негативни емоции сред публиката“. Това обясняват от EuvsDisinfo в своя статия, проверяваща митовете за Украйна, създадени умишлено от Русия.
Подкрепете ни в борбата с дезинформацията. Ако попаднете на информация, в чиято достоверност се колебаете, изпратете ни сигнал на [email protected]