fbpx

PolitiCheck: „80% от перките на вятърни турбини трябва да се заровят“ и още неверни твърдения на Костадин Костадинов

  • Подвеждащо е твърдението, че все още не е открит метод за рециклиране на амортизирани перки на вятърни турбини, както твърди председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов във Фейсбук. Рециклирането на витлата все още не е въведено изцяло, но има вече съществуващи методи за преработка;

  • Не е вярно, че 80% от перките на вятърни турбини в България трябва да се заровят до края на 2030 г. Предвиденият експлоатационен живот на най-първите турбини, инсталирани в България през 2008 г., е между 20 и 25 г. Животът на една вятърна турбина зависи преди всичко от нейната експлоатация.

  • Министерството на околната среда и водите отрича да са издадени съгласия за превоз и внос на отпадъци от перки на вятърни турбини от други европейски страни;

  • Снимката към публикацията на Костадинов, в която се вижда как булдозер заравя перки на вятърни турбини, не е от българско, а от американско депо за отпадъци.

Във Фейсбук публикация от 30 септември 2023 г. председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов прави няколко подвеждащи и неверни твърдения за влиянието на вятърните електроцентрали върху околната среда.

Твърдение:

„Малкото жълто нещо е булдозер. Заравя лопатки на вятърни турбини, използвани за зелена енергия. Защо? Защото са повредени или амортизирани и още не е открит метод за рециклирането им. Дори и след 1 000 000 години, няма да се разпаднат. Земята не може да стопи подобни отпадъци от „зелена“ енергия…“

Проверка:

Подвеждащо е твърдението, че все още не е открит метод за рециклиране на амортизирани лопатки (правилният термин е витла) на вятърни турбини. Рециклирането на витлата на вятърните турбини наистина е едно от големите предизвикателства, пред което е изправена индустрията. Рециклирането им все още не е въведено изцяло, но вече има създадени методи за преработката им.

Витлата на вятърните турбини обикновено са изработени от композитни материали, като фибростъкло и епоксидни смоли. Рециклирането им може да се окаже предизвикателство поради естеството на материалите. В момента се разработват няколко метода за рециклиране, включително механично рециклиране, пиролиза (нагряване за разграждане на материалите на съставните им части) и други иновативни техники. Възстановените материали могат да се използват по различни начини, например като  строителни материали или за източник на енергия.

На уебстраницата на един от най-големите разработчици на вятърни паркове в света – испанската мултинационална електрическа компания „Ибердрола“, са посочени  няколко метода за рециклиране на стари витла на вятърни турбини:

–        механично рециклиране чрез нарязване и използването поотделно на съставните им материали;

–        термално рециклиране, след което част от съставните материали могат да се използват отново;

–        химично рециклиране, което разделя витлата на два вида материали, които могат повторно да бъдат употребени.

Създават се и други иновативни методи за рециклиране на витлата, като използването им за суровина в производството на цимент. Още по темата за рециклирането може да прочетете в източниците към публикацията.

Снимката към публикацията на Костадинов, в която се вижда как булдозер заравя витла на вятърни турбини, не е от българско сметище, а от регионалното депо за отпадъци на град Каспър в американския щат Уайоминг. Снимката е направена през 2020 г. от фотографа Бенджамин Расмусен за „Блумбърг“ и е публикувана заедно с текст на медията по темата за проблемите с рециклирането на частите на вятърни турбини в САЩ.

Твърдение:

„В България има над 5000 действащи подобни перки, 80% от тях трябва също да се заровят до края на 2030 г.“

Проверка:

Няма публично достъпна информация за броя на „перките“ (витлата) на вятърни турбини в България. Може да се правят изводи на база инсталирани мощности, произведена енергия, модели на турбините и др. Според информация на Factcheck.bg от три различни източника броят на витлата е поне 10 пъти по-малък от посочения в публикацията на Костадинов.

Не може да се твърди, че  80% от преките на вятърни турбини в България трябва да се заровят до края на 2030 г. Първите вятърни турбини на територията на България са изградени през 2004 г., а първият голям вятърен парк – през 2008 г. Прогнозният експлоатационен период на старата генерация вятърни турбини е 20-25 г., което означава, че изградените през 2010 г. турбини ще започнат да бъдат масово амортизирани най-рано през 2030 г. Според информационния портал „ВЕИ регистър“ производствените инсталации с мощност над 1 MW, изградени до 2010 г., са 33 на брой от общо изградени 122 (73%). Малките производствени инсталации с мощност до 1 MW, изградени до 2010 г., са 10 от общо изградени 56 (82%). При правилна и навременна поддръжка и благоприятни условия прогнозият експлоатационен период може да бъде надвишен. По-новите генерации вятърни турбини предлагат по-дълъг прогнозен експлоатационен период от 30-35 г.

Твърдение:

„Още по-лошото е, че в България масово се внасят подобни „зелени“ отпадъци и от други страни от ЕС. След подаване на заявление по линия на закона за достъп до обществена информация до МОСВ стана ясно, че над 850 подобни перки са внесени и продължават да се внасят от други страни членки на ЕС, за заравяне в България.“

Проверка:

В отговор на въпроси, зададени от Factcheck.bg, Министерството на околната среда и водите заявява, че че не е издавало съгласия за превоз и внос на отпадъци от перки на вятърни турбини от други европейски страни. Според събрана от министерството информация чрез Националната информационна система за отпадъци няма данни, които да сочат, че на територията на България се депонират перки от вятърни турбини. В отговора още се казва, че във ведомството няма постъпило заявление по Закона за достъп до информация с въпроси относно внос на перки за заравяне в България, както се твърди в публикацията на Костадинов.

Проверено:

Фейсбук публикация на председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов разпространява подвеждащи и неверни твърдения за вятърните електроцентрали. Подвеждащо е твърдението, че все още не е открит метод за рециклиране на амортизирани перки на вятърни турбини. Рециклирането на витлата все още не е въведено изцяло, но съществуват методи за преработка. Не отговаря на истината твърдението, 80% от действащите в момента „перки“ на вятърни турбини в България трябва да се заровят до края на 2030 г. Министерството на околната среда и водите отрича да са издавани разрешения за внос на перки за заравяне в България. Снимката към публикацията на Костадинов, в която се вижда как булдозер заравя перки на вятърни турбини, не показва България, а сметище в САЩ.

Консултант по темата: Георги Стефанов, експерт по климат, енергия и зелени политики

Източници:

Fact check: Wind turbine blades can be recycled, but it rarely happens today: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2021/11/30/fact-check-recycling-can-keep-wind-turbine-blades-out-landfills/8647981002/

Wind blade recycling, a new challenge for wind energy: https://www.iberdrola.com/sustainability/wind-blade-recycling

En fin de vie, les pales d’éoliennes n’iront pas à la poubelle: https://www.lalibre.be/planete/inspire/2022/03/07/en-fin-de-vie-les-pales-deoliennes-niront-pas-a-la-poubelle-F566M2LUC5DTLLPCKVLDF2HZZY/

Публикацията на Bloomberg: https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills

13 млн. лева годишни приходи ще има първият голям вятърен парк за ток в Калиакра: https://www.moreto.net/novini.php?n=22141

International Energy Agency – Wind: https://www.iea.org/energy-system/renewables/wind

ВЕИ регистър: https://www.veiregistar.bg/about

Вятърни електрически централи с мощност над 1 МВт: https://www.veiregistar.bg/objects&type=wind-power-plants-with-power-over-1-mw

Вятърни електрически централи с мощност до 1 МВт: https://www.veiregistar.bg/objects&type=wind-power-plants-with-power-to-1-mw

Research on Increasing the Performance of Wind Power Plants for Sustainable Development: https://www.mdpi.com/2071-1050/11/5/1266

Рециклиране на вятърните турбини

Рециклирането на вятърни турбини е област на непрекъснати изследвания и развитие. ВЕИ индустрията по целия свят е сравнително млада и на този етап тя се развива изключително бързо. Непрекъснато се проучват иновациите в технологиите за рециклиране, за да се подобри устойчивостта на вятърната енергия и да се намали въздействието на изхвърлянето на турбините върху околната среда.

Примери за развиващи се компании за рециклиране на вятърни турбини:

  • Enel Green Power: Тази компания е дъщерно дружество на италианския енергиен гигант Enel Group, който разработва и управлява проекти за възобновяема енергия по целия свят, включително 6,6 GW енергия в Съединените щати. Enel Green Power си партнира с Re-Wind Network, за да превърне старите перки на вятърни турбини в  предавателни кули във вятърната ферма Smoky Hills на Enel в Канзас.
  • Veolia Северна Америка: Базираната в Бостън компания на мултинационалната Veolia Group, VNA работи с General Electric, за да превърне отработените турбинни перки, които са произведени от композитни материали, в производството на цимент в съоръжение в Мисури. Машините раздробяват, смилат и сортират перките, след което изпращат материала до циментовите фабрики, където смлените материали се използват за производство на цимент или за запалване на пещите.
  • Makeen Power: Тази датска компания проектира и изгражда пилотна инсталация за разграждане на материали на лопатките на вятърните турбини, като ги излага на екстремна топлина чрез пиролиза. Makeen Power е част от DecomBlades , консорциум от производители на турбини и разработчици на вятърни паркове, воден от енергийния гигант Ørsted.
  • Siemens Gamesa: Един от най-големите производители на турбини в света, тази датска компания наскоро разработи алтернативен метод за производство на материали за турбинни лопатки, който според нея прави лопатките по-лесни за разрушаване, след като вече не се използват. Първите RecyclableBlades скоро ще бъдат инсталирани в офшорния вятърен парк Kaskasi на RWE, разположен близо до крайбрежието на Северно море на Германия.

Рециклиране на метали: Кулата, гондолата и други метални компоненти на вятърните турбини обикновено са изработени от стомана и други метали. Тези материали могат да бъдат отделени и изпратени в съоръжения за рециклиране, за да бъдат претопени и използвани за производството на нови продукти.

Електронни отпадъци: Вятърните турбини съдържат електрически и електронни компоненти, които трябва да бъдат правилно изхвърлени или рециклирани в съответствие с разпоредбите за електронните отпадъци (Е-отпадъци). Това включва елементи като генератора, системите за управление и сензорите.

Повторна употреба и промяна на предназначението: Някои компоненти на вятърните турбини все още имат стойност и могат да се използват повторно или да се преработят в други приложения. Например, секциите на кулата могат да се използват за различни строителни проекти.

Всички материали от Factcheck.bg могат да бъдат препубликувани свободно. Изисква се позоваване на източника, автора на материала и линк към статията.

Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Европейския медиен и информационен фонд, който се управлява от Calouste Gulbenkian Foundation. Отговорността за съдържанието е изцяло на Factcheck.bg и не отразява непременно възгледите на ЕМИФ и партньорите на фонда Calouste Gulbenkian Foundation и Европейския университетски институт.

This publication was created with the financial support of the European Media and Information Fund, managed by Calouste Gulbenkian Foundation. The sole responsibility for the content lies entirely with Factcheck.bg and it may not necessarily reflect the positions of EMIF and the Fund Partners, Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.

Ваня Гривова
Ваня Гривова
Ваня Гривова е завършила журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Дипломира се с отличие през 2022 г. Стажувала е като редактор онлайн медии. Вълнува се от теми, които засягат екология, зелено земеделие, европейска политика, както и културата и евроинтеграцията на Балканите.

Още по темата

Категории

Още от рубриката