Световната здравна организация иска да забрани алкохола за жени в детеродна възраст. Онлайн медиите изобилстват от подобни заглавия, включително дори “СЗО: Забранете алкохола на тези жени”.
Откъде тръгва историята
Става дума за 7-годишен план за действие за намаляването на вредните ефекти от консумацията на алкохол, изготвен от Световната здравна организация. Това обаче не е финалната версия на препоръките на СЗО, а е едва първата чернова на документа. В раздела за стратегически планове за комуникация на вредите от алкохола, се споменава и нуждата да се обърне внимание на превенция на консумацията на алкохол при деца и подрастващи, бременни жени и жени в детеродна възраст. Препоръката продължава с уточнението, че специално внимание трябва да се обърне на социалния натиск за консумация на алкохол в някои обществени групи и как да се намали той. Основното притеснения на изготвилите документа е, че хората, които вече имат проблем с алкохола са окуражавани да пият още и още.
Кой обвинява СЗО в сексизъм?
Най-разпространената и най-цитираната реакция на тази препоръка е обвинението на СЗО в сексизъм. Коментарът е на Мат Ламбърт и макар думите му да са отразени в редица издания по света, липсват важни детайли за това кой е той и с какво се занимава. Ламбърт е главен изпълнителен директор на Portman Group. Това е неправителствена организация, създадена и спонсорирана от най-големите производители на алкохол във Великобритания. Тя играе ролята на саморегулаторен орган за индустрията и е обявила за своя мисия насърчаването на отговорна консумация на алкохол. През годините обаче организацията често е критикувана, че подценява вредите от алкохола и се опитва да влияе на официалните здравни политики в интерес на индустрията, а не на хората. Нещо повече, организацията търсила начини да повлияе върху научните доказателства като се е опитвала да плати на учени да пишат анонимни критични отзиви на препоръките на СЗО относно вредите от консумацията на алкохол.
ПРОВЕРЕНО:
Информацията, че СЗО иска да забрани употребата на алкохол за жени в детеродна възраст е невярна. СЗО няма подобни правомощия, а отправя препоръки към държавите. Става дума за чернова на документ на СЗО, от който е извадено едно изречение, без да се уточнява контекстът и аргументите за препоръката. Най-отразената в чуждестранните медии критична реакция е на представител на алкохолната индустрия, но не навсякъде това обстоятелство е ясно посочено.