Един от най-широко разпространените слухове, свързани с ваксините срещу COVID-19 е, че причиняват стерилитет или създават проблеми с фертилността. С други думи, водят до невъзможност мъжете и жените да имат деца.
“Може би това е един от най-честите страхове. Около 25% от младите жени във Великобритания и в САЩ именно по тази причина се колебаят да си поставят ваксина, напълно възможно е този процент да е много по-висок на други места”, казва проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките (БАН).
Вече има достатъчно доказателства, че няма причина за притеснение у младите жени по отношение на поставянето на ваксина срещу Ковид-19. Изследване показва, че няма разлика в процента забременели жени с антитела от завършен ваксинационен курс, такива с естествено придобит имунитет след инфекция, и непреболедували Ковид-19 жени. Още по време на клиничните изпитвания на ваксините забременяват почти едно и също количество жени от групата, получила ваксината и от тази, получила плацебо.
Проф. Радостина Александрова развенчава и един от най-популярните митове за ваксините и безплодието. Той се базира на предположението, че РНК ваксината може да подлъже тялото да атакува един от белтъците, които изграждат женската плацента – синцитин-1.
Вижте повече във видеото по-горе.